Pstruhařství Mlýny - Josef Bláhovec

PstruhařstvíJméno Josefa Bláhovce a jeho rodiny je neodmyslitelně spjato s Pstruhařstvím Mlýny ve vesničce Žáru na cestě mezi Čkyní a Vacovem. Ve vesničce ležící na řece Spůlce kromě pstruhařství naleznete také několik půvabných staveb lidové architektury. V místě, kde se současná rybárna nachází, byste v dřívějších dobách nalezli vodní mlýn. Okolo roku 1935 bylo ve starém mlýně zastaveno mletí obilí a přešlo se na výrobu drobných dřevěných výrobků – hrábě, dřevěné penály, tabulky, ramínka, věšáky atd. Zhruba ve stejné době se začal Vojtěch Bláhovec (dědeček), zajímat o chov pstruhů. Vytvořil plány na stavbu pstruží líhně a odchov pstruhů v zemních rybníčcích.

Stavbu líhně ještě stihl do příchodu války, začala fungovat okolo roku 1938, ale stavbu zemních rybníčků již nikdy neuskutečnil. V pstruží líhni se během její historie inkuboval a rozkrmoval plůdek pstruhů potočních, sivenů amerických a nakonec zkušebně i lipana podhorního. V této líhni také Josef Bláhovec jako malý kluk nasál lásku k rybám. Současné pstruhařství bylo založeno v roce 1999. Od té doby se začala budovat současná pstruhárna, která se soustřeďuje především na produkci tržních pstruhů a sivenů.

Zavítejte sem a nahlédněte pod pokličku chovu ryb, zakoupit na Váš stůl můžete pstruha duhového, pstruha lososovitého a další. Otevřeno je denně kromě neděle od 9 do 11,30 a 12.30 do 17 hod. Ryby jsou dodávány přímo zákazníkům, kteří přijdou do pstruhařství, ale i rozváženy do okolních restaurací, hotelů a stravovacích zařízení.

„Cílem celého našeho snažení je produkovat celoročně kvalitní a chutnou rybu a zároveň co nejméně zatěžovat životní prostředí.“

Kontakty:

Pstruhařství Mlýny – chov a prodej ryb
Žár 25
384 73 Vacov-Žár
(pošta Stachy 384 73)

telefon:  +420 603 888 542
email: info@pstruharstvi.cz
www.pstruharstvi.cz